Miesiąc: grudzień 2020
Bożonarodzeniowy wystrój kościoła
Nasz kościół już gotowy na święta Bożego Narodzenia.
O północy zapraszamy na Pasterkę.
Poprzedzi ją śpiewana Godzina Czytań o godzinie 23.30.
Transmisja w internecie już od 23.30
Troska o potrzeby parafii
Krzysztof Pawelec
Dziękujemy za troskę o materialną stronę parafii, czyli za składane w bardzo różny sposób ofiary na potrzeby parafii.
Parafia ma konto w Banku Spółdzielczym w Radzyniu Podlaskim:
02 8046 0002 2001 0000 3173 0001
Betlejemskie Światło Pokoju
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Radzynia
Historia akcji
Akcję roznoszenia Światła zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).
Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Do Wiednia Światło przybywa za pośrednictwem austriackich linii lotniczych Austrian Airlines. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.
Tekst i foto Karol Niewęgłowski - dziękujemy!
39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Mszą św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego oraz złożeniem wieńców pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki uczczono w Radzyniu Podlaskim 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
W uroczystości uczestniczyli: wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, członkowie NSZZ "Solidarność" Oddział Radzyń Podlaski z przewodniczącym Jerzym Bednarczykiem oraz przedstawiciele radzyńskich samorządów: powiatu ze starostą Szczepanem Niebrzegowskim i przewodniczący Rady Powiatu Robertem Mazurkiem, miasta z burmistrzem Jerzym Rębkiem i przewodniczącym Rady Miasta Adamem Adamskim oraz gminy z wójtem Wiesławem Mazurkiem i przewodniczącą Rady Gminy Barbarą Palicą.
Mszę św. w kościele pw. Świętej Trójcy sprawowali: proboszcz parafii ks. kan. Krzysztof Pawelec oraz ks. Jakub Wyrozębski.
-W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego gromadzimy się na Eucharystii i wokół sztandaru, na którym widnieje wizerunek bł. ks. Jerzego Popiełuszki - Kapelana, Patrona i Męczennika "Solidarności", przez którego pośrednictwo chcemy się dziś modlić w intencji Ojczyzny - mówił ks. K. Pawelec. Kapłan wskazywał, że wspomnienie 13 grudnia i tych, co oddawali życie dla Ojczyzny, to dla nas zadanie i wyzwanie, byśmy nie utracili daru wolności przez konflikty, spory i nieporozumienia.
tekst i foto Anna Wasak
Dziękujemy!
Wizyta św. Mikołaja
W niedzielę, 6 grudnia na Mszy świętej z udziałem dzieci pojawił się nieoczekiwanie gość z daleka i wygłosił do najmłodszych kilka słów o sobie, jak również nt. odczytanej Ewangelii.