Przeskocz do treści

W niedzielę 24.10 nasza parafia przeżywała wizytację duszpasterską Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy. O godz. 9.45 Biskup Kazimierz został powitany w drzwiach świątyni przez wszystkich kapłanów naszej parafii. Ucałował relikwiarz, dotknął kluczy świątyni, pokropił wiernych wodą święconą. Następnie odbyła się wspólna modlitwa oraz odśpiewanie kolekty ku czci Trójcy Przenajświętszej. W trakcie celebrowanej Eucharystii Pasterz Diecezji podkreślił wagę Kościoła Powszechnego, lokalnego, jak również wartość przynależności do wspólnoty, jaką jest parafia. Nawiązując do słów Ewangelii niedzielnej, zwrócił uwagę na nauczycielską misję Chrystusa, który dla młodego, jak i starszego pokolenia parafian, powinien być zawsze punktem odniesienia na drodze wiary i życia. Biskup Siedlecki celebrował uroczyście w tym dniu również Mszę świętą o godz. 12.15. W ciągu wizytacji odbył się szereg spotkań z poszczególnymi grupami wiernych:
- wspólnoty parafialne
- dzieci i młodzież
- służba ołtarza, schola dziecięca i młodzieżowa
- rada ekonomiczna oraz duszpasterska przy parafii
- kapłani
Wizytacja pozwoliła z pewnością umocnić więź parafii z Kościołem lokalnym jakim jest diecezja.

Czytaj dalej... "Wizytacja kanoniczna Biskupa Siedleckiego"

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych i rocznicy Kapelana „Solidarności”

W 37. rocznicę męczeńskiej śmierci i we wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki 19 października, który jest obchodzony jako Narodowy Dzień Kapłanów Niezłomnych, w kościele Trójcy Świętej w Radzyniu została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny zamówiona przez NSZZ „Solidarność”.

W koncelebrze wzięli udział: proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy ks. kan. Krzysztof Pawelec oraz dziekan dekanatu radzyńskiego kustosz Sanktuarium MBNP ks. prał. Roman Wiszniewski. Na uroczystość przybyli przedstawiciele NSZZ: „Solidarność” z przewodniczącym radzyńskich struktur Jerzym Bednarczykiem oraz samorządów: miasta z burmistrzem Jerzym Rębkiem, przewodniczącym Rady Miasta Adamem Adamskim, powiatu ze starostą Szczepanem Niebrzegowskim i przewodniczącym Rady Powiatu Robertem Mazurkiem oraz gminy Radzyń z wójtem Wiesławem Mazurkiem i Komarówka Podlaska – z wójtem Ireneuszem Demianiukiem.
W słowie wprowadzającym ks. kan. Krzysztof Pawelec przedstawił życiorys bł. ks. Jerzego Popiełuszki, podkreślając, że „ w trudnym okresie dziejów Ojczyzny wszystkich ludzi bez wyjątku obejmował pasterską miłością i nawoływał do pojednania, aby zło dobrem zwyciężali”. W homilii, nawiązując do życiorysu Patrona „Solidarności” kaznodzieja wskazał na przesłanie, które kieruje do nas dziś Ksiądz Jerzy: - Mamy inne czasy, ale Ojczyzna nadal potrzebuje daru modlitwy. Chcemy, by bł. ks. Jerzy Popiełuszko był dziś w naszej Ojczyźnie przykładem jedności i wytrwałości w wierze, miłości do Kościoła oraz w trosce o potrzebujących – mówił ks. kan. Krzysztof Pawelec.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał ks. prał. Roman Wiszniewski, który porównał ze sobą dwa cudowne wydarzenia: „Cud nad Wisłą” z 1920 roku i cud lat osiemdziesiątych. - Cud z roku 1920 wsparty był orędownictwem Matki Bożej, w latach 80. - męczeństwem kilku księży i kilkudziesięciu świeckich – wskazywał Kapłan. - Nie kwestionuję znaczenia zwycięstwa z 1920 r., ale zostało ono okupione wielkimi ofiarami: było wielu zabitych, rannych, wiele sierot, spalone wsie, zniszczone miasta. W latach 80. w 873 kościołach były odprawiane Msze za Ojczyznę. Nie było spalonych wiosek, zbombardowanych miast, a wojska radzieckie wycofały się z Polski, Czech, ze wszystkich krajów satelickich. To był cud ducha – podkreślił dziekan dekanatu radzyńskiego, który zwrócił się do obecnych w świątyni: - Dzisiaj wy jesteście strażnikami tego ducha, który sprawił ten wielki cud. Tego ducha nam dzisiaj trzeba. Chcemy doczekać tej chwili, by to zwycięstwo nastąpiło w naszej Ojczyźnie na różnych płaszczyznach życia: w rodzinie, szkole, Kościele, w radiu, telewizji, w prasie; by nie był brat przeciw bratu, ale brat z bratem: by nie było jednych i drugich tylko „polski my naród, polski ród, królewski szczep piastowy”. To jest ten duch, który w 80. latach sprawił cud nad Wisłą. Tego nam dziś potrzeba. Doceniam, gratuluję dzisiejszej obecności na Mszy za Ojczyznę pocztu sztandarowego, delegacji „Solidarności” i samorządów. Niech ta złota nic historii nieustannie się przędzie i każde polskie serce owija wzorem służby Bogu i Ojczyźnie. Zwycięstwo ducha to dopiero zwycięstwo.

Po zakończonej Mszy świętej delegacje NSZZ „Solidarność” i samorządów złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, znajdującym się na placu kościelnym.

(Tekst i zdj. P. Anna Wasak)

Czytaj dalej... "Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych"