Przeskocz do treści

W sobotę "na progu adwentu" odbyła się uroczysta Msza święta, w intencji działającego przy naszej parafii Ruchu Światło-Życie, w intencji animatorów, grup dziewczęcych oraz chłopców, którzy należą do służby ołtarza. Uczestniczyło w niej ok. 60 osób. Mszę świętą celebrował moderator ruchu ksiądz Wojciech Stefaniuk. Podkreślił wartość i znaczenie wspólnoty, przynależności do niej oraz formacji, potrzebnej do tego, by być świadkiem Chrystusa w świecie, w szkole, pracy, w rodzinie. Podczas mszy świętej poświęcił foski, czyli widzialne znaki przynależności do Oazy oraz widzialne znaki bycia świadkiem Chrystusa w świecie. Każda dziewczyna oraz chłopiec otrzymali znaki, których będą używać w czasie posługi w kościele i nie tylko. Pod koniec Eucharystii ksiądz Proboszcz wyraził wdzięczność oraz wielki sentyment do naszego ruchu, którego przed laty był moderatorem diecezjalnym. Zapraszamy chętne osoby do włączenia się w Ruch Światło-Życie przy naszej parafii. Spotkania odbywają się w małych grupach razem z animatorami regularnie co tydzień.
Tekst i foto P. Skowron
 

Czytaj dalej... "Msza św. w intencji Ruchu Światło-Życie"

Komunikat z 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 18 i 19 listopada 2021 r., pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, odbyło się na Jasnej Górze 390. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

  1. Jednym z głównych tematów obrad było podsumowanie zakończonej niedawno wizyty ad limina apostolorum, która odbyła się w Rzymie w dniach od 4 do 29 października. Duchowy wymiar wizyty podkreślały codzienne celebracje w czterech bazylikach większych Rzymu oraz przy grobie św. Jana Pawła II. Najważniejszym wydarzeniem były spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, podczas których Papież podejmował wskazane przez biskupów tematy, często odwołując się do własnego doświadczenia. Wskazywał, jak wsłuchiwać się w głos bliźniego, prowadzić pokorny dialog i tworzyć wspólnotę otwierającą się na działanie Ducha Świętego, zapraszając równocześnie do uczestnictwa w budowaniu Kościoła synodalnego. Wizyta ta była dla biskupów impulsem do dalszej głębokiej refleksji nad sprawami ważnymi dla Kościoła w Polsce, odnową wiary i zachętą do konkretnych działań duszpasterskich. Swoją wdzięczność za tę ojcowską, merytoryczną i twórczą atmosferę spotkań biskupi wyrazili w skierowanym do Ojca Świętego liście.
  2. Wiele miejsca poświęcono rozpoczętemu 9 i 10 października Synodowi Biskupów zwołanemu pod hasłem: Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja. Z uwagą wysłuchano głosu prof. Aleksandra Bańki, który – z mandatu Konferencji Episkopatu Polski ‒ uczestniczył w inauguracji Synodu w Rzymie. Biskupi postrzegają Synod jako szansę do głębokiej, szczerej i wspólnotowej refleksji nad aktualną sytuacją Kościoła. Widzą w nim też zaproszenie do wsłuchania się w głos Ducha Świętego kierowany dziś do Kościoła, by go odnowić, umocnić i uczynić bardziej ewangelicznym. Biskupi gorąco zachęcają wszystkich wiernych, duchownych i świeckich, do odważnego i aktywnego włączenia się w prace synodalne. Zapraszają także osoby do Kościoła zdystansowane, zranione, mające poczucie zmarginalizowania lub odrzucenia. Będą również wdzięczni za głosy płynące spoza wspólnoty katolickiej, które mogą pomóc Kościołowi w jego odnowie, odczytywaniu znaków czasu i w skuteczniejszej realizacji jego misji.
  3. Biskupi dyskutowali również nad sprawami polskich rodzin. Zachęcają, by Niedziela Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, która w tym roku przypada 26 grudnia, była dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich oraz szczególnej modlitwy w intencji małżeństw i rodzin. Podjęto również kwestię przygotowań do X Światowego Spotkania Rodzin z Ojcem Świętym, które odbędzie się w dniach 22-26 czerwca 2022 r. w Rzymie. Jego tematem będzie miłość rodzinna jako powołanie i droga do świętości. W tym samym czasie odbędą się spotkania rodzin w różnych formach we wszystkich diecezjach. Biskupi wyrazili wdzięczność wszystkim zaangażowanym w duszpasterstwo rodzin, a także tym, którzy troszczą się o ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Podkreślono znaczenie rodzin adopcyjnych i zastępczych, dzięki którym dzieci mogą odzyskać normalny dom i możliwość wszechstronnego rozwoju.
  4. Z wielką uwagą biskupi analizowali skomplikowaną sytuację na granicy polsko-białoruskiej. W pełni poparli wyrażone 10 listopada stanowisko Przewodniczącego KEP abpa Stanisława Gądeckiego stanowczo potępiające wykorzystywanie dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski. Biskupi przypominają, że w wielu wypadkach migranci są ofiarami bezwzględnych działań politycznych oraz chciwości mafii przemytniczych. Równocześnie wyrażają wdzięczność funkcjonariuszom służb mundurowych, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Policji, którzy w tej bardzo trudnej sytuacji ofiarnie wypełniają powierzony im obowiązek obrony naszych granic i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim mieszkającym na terytorium Polski. Słowa uznania i wdzięczności wyrażają także pod adresem mieszkańców przygranicznych miejscowości i parafii, działających tam skutecznie placówek Caritas, wolontariuszy organizacji pozarządowych, za medyczną i humanitarną pomoc okazaną migrantom, którzy znaleźli się na terytorium Rzeczypospolitej w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia nad samą granicą, jak i w ośrodkach dla cudzoziemców. W tym duchu biskupi zwracają się do rządzących, by skutecznie broniąc bezpieczeństwa naszych granic, rodzin i domów, podjęli także trud dostrzeżenia będącego w prawdziwej potrzebie przybysza i udzielenia mu, w duchu Ewangelii, koniecznego wsparcia. Usilnie proszą o umożliwienie dostępu do potrzebujących, tak teraz, jak i po zakończeniu stanu wyjątkowego.
  5. Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podkreślają, że nie ma sprzeczności w równoczesnym obowiązku obrony naszych granic i wsparciu dla tych, którzy stali się ofiarami tej trudnej sytuacji. Nie ma też wewnętrznego konfliktu między dobrze rozumianym patriotyzmem i koniecznością obrony naszych granic, a pomocą bliźniemu w potrzebie, w duchu dobrego Samarytanina. Stąd też biskupi apelują o dialog i pojednanie w życiu społecznym i politycznym, w mediach i w debacie publicznej, o odstąpienie od języka nienawiści i przejawów nietolerancji. Proszą, by szukać dobra każdego człowieka i oceniać rzeczywistość w optyce Ewangelii. Zdecydowanie potępiają też wszelkie działania nacechowane pogardą tak do poszczególnych osób, jak i całych grup, czego przykładem jest zamordowanie księdza w Siedlcach, profanacja i zniszczenie krzyża w Zielonej Górze, czy niedawne zachowania antysemickie w Kaliszu związane ze spaleniem kopii Statutu Kaliskiego.
  6. Biskupi proszą wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji pokoju i pojednania w naszej Ojczyźnie. Zbliżający się czas Adwentu może być daną nam po raz kolejny okazją do osobistego nawrócenia i uczynków miłosierdzia. Niech będzie to także czas modlitwy o ustanie pandemii, której skutki wszyscy odczuwamy. Biskupi ponawiają wcześniejsze apele o podjęcie roztropnej decyzji o szczepieniach w trosce o życie, zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych. Dziękują również wszystkim, którzy z poświęceniem troszczą się o chorych. Wstawiennictwu Jasnogórskiej Pani oraz nowych polskich błogosławionych polecają wszystkich Rodaków w kraju i za granicą, udzielając im pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 390. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 19 listopada 2021 r.

W niedzielę, 7 listopada na Mszy świętej o godz. 11.00 dzieci klas 3 wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami, uroczyście złożyły na ręce ks. Proboszcza, deklaracje w ramach przygotowania do I Komunii Świętej. Ks. Proboszcz podziękował rodzinom za współpracę z katechetami i kapłanami. Podkreślił zobowiązania rodziców wynikające z chrztu świętego oraz troskę o duchowe przygotowanie dzieci i całych rodzin.

Czytaj dalej... "Złożenie deklaracji w ramach przygotowania do I Komunii Świętej"

Wypominki 2021

Zapraszamy na modlitwę różańcową za zmarłych
polecanych w wypominkach w o godz. 17.15.
data 
ulice i miejscowości
08.11.2021 r. Brzostówiec
09.11.2021 r. Białka
10.11.2021 r. Płudy, Radowiec
11.11.2021 r. Ulice: Budowlanych, Płudzińska, Nadwitnie, Brzostówiecka i Bedlno Radzyńskie
12.11.2021 r. Ulice: Partyzantów, 11  Listopada
13.11.2021 r. Osiedle  Bulwary - Bloki: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
15.11.2021 r. Osiedle  Bulwary - Bloki: 9, 10, 11 oraz bez numeru
16.11.2021 r. Ulica Warszawska
17.11.2021 r. Ulica Ostrowiecka
18.11.2021 r. Ulica Kościuszki
19.11.2021 r. Ulice: Międzyrzecka, Powstańców Styczniowych, Spokojna, Gwardii, Traugutta i Witosa
20.11.2021 r. Ulice: Bohaterów, Konstytucji 3 Maja, Jana Pawła II, Rynek, Plac Wolności, Pocztowa, Dąbrowskiego, Armii Krajowej
22.11.2021 r. Ulice: Parkowa, Krysińskiego, Truskawkowa, Czereśniowa, Lendzinek, Pomiarowa, Ogrodowa, Chomiczewskiego
23.11.2021 r. Biała, Branica Radzyńska, Paszki Małe, Paszki Duże
24.11.2021 r. Ustrzesz, Zabiele, ul. Zabielska, ul. Wyszyńskiego
25.11.2021 r. Sitno, Niewęgłosz, Lichty, Stasinów, Marynin, ul. Sitkowskiego, ul. Chmielewskiego, ul. Jagiellończyka, ul. Wisznicka
26.11.2021 r. Pozostałe ulice spoza Parafii
27.11.2021 r. Inne Miejscowości
28.11.2021 r. Wypominki bez adresu
29.11.2021 r. Wypominki bez adresu
30.11.2021 r. Wypominki bez adresu