Przeskocz do treści

Patronalne święto rzemieślników i przedsiębiorców

Msza Święta w intencji żyjących i zmarłych rzemieślników i przedsiębiorców zamówiona przez radzyński Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców została odprawiona w niedzielę 19 marca w kościele Świętej Trójcy w Radzyniu z racji uroczystości św. Józefa.

Sprawujący Liturgię dziekan radzyński ks. kan. Krzysztof Pawelec podkreślił, że swą obecnością w kościele i prośbą o błogosławieństwo rzemieślnicy i przedsiębiorcy dają świadectwo, że przez swą pracę człowiek współpracuje z Panem Bogiem, a wartości religijne powinny przenikać naszą codzienność i kształtować relacje pracodawca-pracownik.

Jak co roku Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców ufundował paschał, który zostanie zapalony podczas Liturgii Wigilii Paschalnej i będzie towarzyszył przez rok sprawowanym Liturgiom i udzielanym w kościele sakramentom.

Radzyński Cech zrzesza obecnie ok. 80 rzemieślników i przedsiębiorców, są to głównie mechanicy samochodowi, stolarze i fryzjerzy, choć nie brak przedstawicieli innych branż. Powoli, ale systematycznie liczba członków Cechu rośnie.

- Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców służy zrzeszonym i niezrzeszonym pomocą w rozwiązywaniu różnych problemów związanych z ich działalnością. Jest to wielkie ułatwienie, ponieważ pomaga w sprawach wymagających ogarnięcia wiedzy z różnych resortów i urzędów - mówi Zbigniew Marchwiak, Prezes Zarządu Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radzyniu oraz Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie. Dodaje, że ważną dziedziną działalności Cechu są szkolenia pomagające młodym ludziom w zdobyciu zawodu i pracy. - Pełnimy misję społeczną. Są osoby, które z różnych względów nie odnalazły się w szkołach branżowych, a u nas się odnajdują w różnych zawodach. Mam szczególną satysfakcję, bo nasza działalność w tej dziedzinie pomogła wielu zagubionym młodym ludziom odnaleźć swoje miejsce w życiu - podkreśla Prezes Zbigniew Marchwiak.

Ta działalność ma też drugi aspekt: przy obecnym niedoborze pracowników, pomaga wypełnić lukę, jaka istnieje na rynku pracy.

Anna Wasak


WIĘCEJ ZDJĘĆ: